W jakiej temperaturze rozwijają się tulipany 0
 

Sklep Ogrodniczy Tulipany pochodzą z Syberii, Mongolii i Chin, gdzie mroźne zimy poprzedzają gorące i suche lato. Kwiaty te radzą sobie jednak równie doskonale w naszym klimacie, bardziej umiarkowanym.

Najbardziej przyjaznym miejscem dla tulipana, jest takie, które będzie osłonięte od silnego wiatru i zarazem wystawione na pełne słońce. Ziemia powinna mieć strukturę gliniastą do piaszczystej, oraz  neutralne do alkalicznego pH, które należy zmierzyć za pomocą specjalnego miernika pH gleby.  Jeśli gleba jest zbyt gliniasta, najlepiej zasilić ją obornikiem kurzym w ilości 57 gram na niecały metr kwadratowy.

 
Pineapple
Jak i kiedy sadzić cebulki tulipanów

Najlepszą porą sadzenia tulipanów jest późna jesień, gdy temperatura ziemi wynosi maksymalnie  15°C. 

Ziemię należy odpowiednio przygotować. Cebulki kwiatów lubią pulchną glebę, więc należy ziemię starannie przekopać. Posadzona cebulka powinna mieć pulchną glebę pod spodem, do swobodnego rozwoju korzeni, jak i  na wierzchu, tak aby młoda roślina z łatwością wybiła się na powierzchnię.

Głębokość na jaką sadzimy cebulki jest bardzo ważna i powinna być 3 razy większa od wysokości cebulki. Tak więc, jeśli cebulka ma wysokość 4 cm, sadzimy ją na głębokości 12 cm. Odległość między poszczególnymi cebulkami jest równie istotna i powinna być co najmniej 2 razy większa od szerokości cebulki, tak aby ta miała szansę na swobody rozwój. Każda cebulka bowiem, po zakwitnięciu tulipana rozrasta się i tworzy tzw. cebulki przybyszowe.

Cebulki tulipana potrzebują temperatury 1-12°C przez 15 tygodni do prawidłowego rozwoju.
Po przezimowaniu, wypuszczają pędy, gdy temperatura powietrza osiągnie ponownie 15°C. Liście natomiast, rozwijają się w temperaturze około 20°C.

 
PineappleJeśli spóźnimy się z posadzeniem cebulek i ziemia jest już zbyt zamarznięta aby ją przekopać, możemy cebulki przechować w lodówce, luźno zapakowane w papierową torbę.

Po upływie 15 tygodni, sadzimy cebulki do ziemi lub donicy. W donicy sadzimy na taką głębokość, aby czubki cebulek były na równi z wierzchnią warstwą ziemi. Następnie donice przenosimy do chłodnego pomieszczenia o temp 15°C w miejsce osłonięte przed bezpośrednim światłem słonecznym.

Gdy łodygi osiągną długość 12 cm, przestawiamy donicę w miejsce w pełni nasłonecznione o temp. około 20°C.

 

 Po przekwitnięciu

Aby otrzymać zdrowe, duże cebulki i cieszyć się dorodnymi kwiatami w przyszłym roku, należy zachować pewne zasady.
Gdy kwiaty tulipana przekwitają i stają się mniej atrakcyjne, powinniśmy je ściąć. Zostawiamy łodygi z liśćmi do zżółknięcia, a następnie wykopujemy cebulki, odcinamy suchą łodygę u jej nasady, oczyszczamy i delikatnie oddzielamy cebulki przybyszowe. Tak przygotowane cebulki przechowujemy w ciemnym, przewiewnym i chłodnym pomieszczeniu o temp około 18-20°C do następnego sezonu.

 
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl