Zanim nasz ogród obudzi się ze snu - prace w ogrodzie w lutym 0

sklep ogrodniczy Luty w ogrodzie oznacza bardzo spokojny czas. Jest to jednak czas rozpoczęcia cięcia drzew owocowych. Na oknach w tym czasie przygotowuje się rozstawy kwiatów oraz warzyw. Warto pamiętać również o zastosowaniu specjalistycznych oprysków, które uchronią nasze drzewa, krzewy i kwiaty przed szkodnikami.

Jak wyglądają prace w ogrodzie? O czym należy pamiętać, aby wiosną cieszyć się pięknym ogrodem? Czego z kolei nie należy robić?

Luty w ogrodzie - Jak dbać o krzewy i drzewa?

Sprawdzanie osłon

W tym miesiącu staramy się dokładnie sprawdzać osłony na krzewach ozdobnych. Jeżeli są w nich jakieś braki, warto natychmiast je uzupełnić. Oczywiście w przypadku regularnych opadów śniegu, oczyszczamy koronę krzewu z nadmiaru śniegu, aby jego konstrukcja nie uległa zniszczeniu pod ciężarem opadów. Karczujemy również stare elementy. Jeżeli nie ma mrozów, można przystąpić do cięcia żywopłotu wykonanego z krzewów iglastych i trzeba to zrobić przed rozrostem pąków. 

Cięcie drzew

Luty to czas, kiedy można przystąpić do cięcia jabłoni, krzewów jagodowych oraz grusz. Warto pamiętać o zastosowaniu dobrej jakości ostrych narzędzi, gdyż ułatwi to pracę i nie doprowadzi do uszkodzenia drzew i roślin. Usuwane w tym momencie powinny być również suche gałęzie, które mogą się krzyżować i łamać. Po wykonanym zabiegu wszelkie miejsca, w których dokonaliśmy cięć, smarujemy specjalistycznym preparatem przeciwgrzybiczym. 

Stosowanie oprysków

Jeżeli temperatury utrzymują się w granicach 8 stopni Celsjusza, stosujemy opryski przeciw kędzierzawości liści na nektarynach i brzoskwiniach. To bardzo ważny zabieg. Stosujemy również opryski na pnie młodych drzewek, które chronią je przed szkodnikami i zwierzętami. 

Doglądanie roślin wysiewnych

W tym momencie warto również doglądać roślin siewnych, jakie postawiliśmy na parapecie. Wiele osób chce mieć pod ręką świeże witaminy w postaci pietruszki, cebuli, czy rzeżuchy. Dokonujemy również czynności pielęgnacyjnych warzywnika i usuwamy stare, zaschnięte pędy. Podłoże wraz z końcem lutego spulchniamy i dokładnie zasilamy za pomocą kompostu.

Pielęgnacja trawnika

W lutym warto pamiętać o tym, aby nie chodzić nadmiernie po trawniku i usuwać z niego nagromadzone warstwy śniegu. Kiedy na zewnątrz panują mrozy, źdźbła mają tendencję do łamania, czyli procesu, który może doprowadzić do powstania pleśni. Kiedy chodzimy po trawniku w momencie roztopów, tworzą się nieestetyczne zagłębienia, które później bardzo trudno będzie wyrównać. Nie warto dokładać sobie pracy. 

Pielęgnacja oczka wodnego

Kiedy widzimy, że na oczku wodnym pojawia się warstwa lodu, wykonujemy natychmiast przerębel! Pamiętamy również, aby nie chodzić po lodzie i nie pozwalać na to dzieciom. Pod uwagę brane są tutaj nie tylko kwestie bezpieczeństwa, ale również możliwość zaniepokojenia ryb. 

Pielęgnacja roślin w domu

Luty zapowiada zbliżający się czas budzenia się roślin doniczkowych, które przezimowały w domu. Mowa tutaj o pelargoniach, fuksji i złocieniach. Zawsze przesadzamy je do nowych doniczek ze świeżą ziemią. Pamiętamy też o częstszym podlewaniu i przeniesieniu ich do cieplejszych pomieszczeń. Przyglądamy się również innym roślinom doniczkowym, czy przypadkiem na ich powierzchni nie pojawiło się zbiorowisko szkodników lub oznaki choroby grzybowej. W razie potrzeby należy dokonać oprysków lub zastosować specjalne owadobójcze albo grzybobójcze pałeczki.

Pielęgnacja roślin na tarasie

Zimozielone kwiaty, które rosną w pojemnikach, a w okresie zimy wystawione były na zewnątrz, wymagają szczególnej troski ze strony właścicieli. Należy je podlewać znacznie częściej niż dotychczas, gdyż w przeciwnym razie grozi im susza fizjologiczna. Kiedy na dworze jest bezchmurnie i zimno, warto zastosować specjalne cieniówki w celu ograniczenia parowania i nasłoneczniania rośliny. 

Luty w ogrodzie warzywnym

  • Jeżeli nastąpiły mroźne dni, warzywa okrywamy folią i włókniną. Dotyczy to wczesnych odmian, takich jak rzodkiewka, sałata, kalarepa czy szpinak
  • Luty to czas, w którym usuwamy stare liście, które w okresie jesieni pozostawione były jako ściółka do ogrodu. Jeżeli liście są zgarbione, można przeznaczyć je na kompost. 
  • Połowa lutego to moment produkcji rozsady wczesnych warzyw w dobrze oświetlonym i nagrzanym pomieszczeniu. Nasiona należy wysiać do skrzynek wysiewnych lub nieco większych doniczek pamiętając, że wysokość skrzynki do wysiewu nie powinna przekraczać 5 cm. 
  • W tym czasie warto rozpocząć również produkcję rozsady pomidorów w kiełkowniku. Po 4 tygodniach będzie można przenieść je do doniczek, a  po przymrozkach wsadzić do gruntu. 

Jak widać luty to nieco pracowity czas w ogrodzie pomimo iż czynności wydaje się stosunkowo niewiele. To czas, który zwiastuje przebudzenie się roślin do życia, dlatego warto zadbać o gatunki zimujące i te, które zimę spędziły na zewnątrz. Ważne jest przycinanie drzew, usuwanie nadmiaru śniegu oraz stosowanie oprysków, które skutecznie ochronią nasze drzewa i krzewy przed niechcianymi szkodnikami i wszelkimi zwierzętami. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl