Pracowity miesiąc marzec. Twój ogród zakwita. 0

Sklep Ogrodniczy narzędzia ogrodniczeMarzec to miesiąc, który tak długo wyczekiwany przez ogrodników, pozwala powitać wiosnę w ich ogrodach. Jest to czas, kiedy pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, jak np. krokusy czy też przebiśniegi.

Dzięki temu, że nadchodzi wiosna dzień staje się coraz dłuższy, a do ziemi dociera coraz więcej słońca, którego promienie są życiodajne dla każdej żywej istoty. Warto w tym czasie obserwować ziemię, ponieważ dzięki temu, że temperatury są coraz wyższe, a w dzień panuje więcej światła, na świeżo zagrabionej ziemi mogą pojawić się pierwsze kiełki roślin.

Prace w ogrodzie w marcu zajmują każdemu ogrodnikowi najwięcej czasu, ponieważ jest to moment w którym wszystko ma swój początek.

Pierwsze, co należy wykonać to zrobić porządki po zimie, która potrafi pozostawić po sobie niezły bałagan. Zacznijmy więc od zagrabienia zeszłorocznych liści, które naniósł wiatr przez całą zimę. Ogólny porządek w ogrodzie pozwoli nam na lepsze spojrzenie na całość prac, jakie powinniśmy wykonać w tym miesiącu. Kolejnym krokiem jest skrupulatne sprawdzenie w jakim stanie znajdują się drzewa, krzewy czy też trawnik. Dzięki dokonaniu tego przeglądu unikniemy prac porządkowych, gdy nastaną cieplejsze dni. Jeśli dostrzeżemy, że drzewa noszą znamiona przymrozków bądź chorób, należy podjąć próbę ich wyleczenia. Prace w ogrodzie w marcu mają to do siebie, że wiążą się z dużym nakładem pracy, ale zapewniającym w przyszłości wzrost pięknej i zdrowej roślinności.

Drzewa i krzewy

Kolejna czynność, jaką należy wykonać to przycięcie drzew i krzewów. Przycina się głównie te rośliny, które zostały zasadzone w poprzednim roku, a należą do nich między innymi drzewa i krzewy owocowe, jak również żywopłoty. Odpowiednie przycięcie drzew owocowych pozwala zapobiec wystąpieniu wielu chorób, które najczęściej atakują rośliny w warunkach zwiększonej wilgotności, takich jak parch jabłoni, brunatna zgnilizna drzew pestkowych i ziarnkowych, a także drobna plamistości liści. Oczywistym jest, że gdy drzewa mają mniej gałęzi, dociera do nich więcej światła co sprzyja szybszemu obsychaniu liści i pędów po opadach deszczu czy też po nocnej rosie. Podczas dokonywania przycinania należy pamiętać o tym, że przycinanie roślin kwitnących wiosną należy wykonać dopiero w momencie gdy skończy się ich kwitnienie. Cięte miejsca smarujemy maścią ogrodniczą. Do cięcia używamy ostrych narzędzi, tak aby miejsce cięcia było gładkie, a nie poszarpane, co sprzyjałoby rozwojowi chorób. 
Przeglądamy również pędy porzeczki i jeśli zauważymy pąki, których rozmiar jest nienaturalnie większy, ucinamy je ponieważ świadczy to o tym, że w ich wnętrzu rozwija się roztocz.

Oprysk drzew owocowych w marcu pomoże uchronić je od chorób, które na dalszym etapie wzrostu ciężko jest zlikwidować. Obok przycinania drzew jest to jeden z bardziej rutynowych zabiegów, jakie wykonuje się kiedy trwają prace w ogrodzie o tej porze roku. Na brzoskwinie stosujemy oprysk preparatem chroniącym przed kędzierzawością liści. Możemy wybrać spośród takich preparatów jak Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP, Carpene 65 WP lub Pomarsol Forte 80 WG. Aby oprysk był skuteczny, wybieramy dzień gdy temperatura wynosi powyżej 6°C.

Kiedy zbliża się koniec marca pogoda staje się mniej kapryśna, a dzięki temu pozwalająca na przesadzenie lub zasadzenie pierwszych drzew i krzewów owocowych i ozdobnych, które zaraz po posadzeniu należy przyciąć i podlać. Warto wiedzieć, że rośliny dzielą się na te, które należy sadzić jedynie jesienią lub tylko wiosną. Wiosną sadzi się te rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury i mogłyby nie przetrwać srogich zim. Drzewa i krzewy zasilamy przekompostowanym obornikiem lub odpowiednim dla danego gatunku nawozem. Drzewa iglaste obsypujemy korą sosnową, która ograniczy parowanie wody z gleby, pomoże zatrzymać wzrost chwastów, nada podłożu odpowiedni dla tych roślin odczyn kwaśny.

Ogród warzywny

Jeśli prowadzimy ogród warzywny to pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest udanie się do sklepu ogrodniczego w celu zakupienia niezbędnych nasion, a także nawozów. Jednakże nie należy wybierać nasion bez uprzedniego zastanowienia się.,Warto wiedzieć, jakie warzywa będą miały optymalne warunki wzrostu w naszym ogrodzie gdyż nie każda odmiana dobrze się przyjmie w oferowanym przez nas otoczeniu. Przy zakupie warto sugerować się tym, jakie warzywa najczęściej spożywa nasza rodzina oraz wybierać te rośliny, które cechują się dużą odpornością na choroby i szkodniki. Da nam to większą gwarancję na otrzymanie zdrowych upraw.

Możemy już wysiać warzywa, które nie są wrażliwe na niskie jeszcze w tym miesiącu temperatury: bób, groch, rzodkiewka, pasternak, marchew, szpinak, pietruszka, koper, trybula, roszponka. Przykrywamy je włókniną, aby zabezpieczyć przed nagłymi spadkami temperatur oraz przyspieszyć wschody. Sadzimy również cebulę dymkę i czosnek.

Szklarnię wietrzymy w pogodne dni i oczyszczamy powierzchnię gleby z roślin pozostałych po poprzednim sezonie. Jeśli samodzielnie przygotowujemy rozsady roślin, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Najpierw rozsypujemy obornik koński. Jest on optymalnym obornikiem pod rozsady, ponieważ dobrze nagrzewa glebę. Następną warstwę tworzymy z suchych liści lub posiekanej słomy, którą dokładnie ubijamy, po czym posypujemy specjalną ziemią do wysiewu nasion. Siejemy nasiona na rozsady takich warzyw jak kalarepa, kalafior, kapusta głowiasta, brokuły, sałata masłowa i krucha. Jeśli chcemy cieszyć się wczesną rzodkiewką, możemy w drugiej połowie marca zasiać ją do inspektu.

Pomidory i paprykę siejemy do specjalnych pojemników w domu w drugiej połowie marca i ustawiamy w jasnym miejscu. Najlepszy będzie parapet, ale taki, pod którym nie mamy zamontowanego kaloryfera, gdyż wysoka temperatura uszkodzi młode i delikatne rośliny. Tak przygotowane rozsady pielęgnujemy w domu aż do maja.

Trawnik

Prace w ogrodzie w marcu, powinny zakończyć się odpowiednią pielęgnacją trawnika, gdyż fakt, że zajmiemy się nim wczesną wiosną, będzie procentował na to jak przebiegnie proces jego regeneracji, a tym samym, jak będzie się prezentował w miesiącach letnich. Oczywiście pierwszym krokiem jest wspomniane już wcześniej zagrabienie zeszłorocznych liści, które pozwoli na powierzchowne oczyszczenie trawnika. Kolejnym krokiem jest napowietrzenie trawnika za pomocą aeratora lub wideł, które pozwala na dostarczenie mu większej ilości tlenu, a tym samym pozbywamy się między innymi mchu, który tworzy warstwę filcu. Warto również skosić trawę jak najbliżej ziemi, ponieważ ten zabieg zagwarantuje, że trawa zostanie pobudzona do wzrostu w momencie, gdy temperatura na zewnątrz zacznie być coraz wyższa. Po zastosowaniu tych wszystkich zabiegów, ważne jest, aby dokonać nawożenia trawnika zaraz po tym, gdy zauważymy pierwsze oznaki wzrostu. Szybki wzrost zapewni nawóz bogaty w azot. Trawnik lepiej będzie się krzewił i będzie bardziej odporny na suszę i żółknięcie. Aby optymalnie zasilić trawnik, stosujemy również nawóz zawierający potas i fosfor. Najłatwiej będzie więc zastosować nawóz wieloskładnikowy. Kolejnym ważnym nawozem dla zdrowia trawnika jest magnez i wapń, które są zawarte w popularnym dolomicie. Miejsca, gdzie trawnik posiada gołe miejsca, należy posypać żyzną ziemią oraz dokonać siewu nasion trawy. Następnie miejsca siewu należy lekko przypruszyć ziemią (do 1 cm) i lekko ubić aby uchronić nasiona przed wyjadaniem przez ptaki. Po dokonaniu wszystkich niezbędnych zabiegów należy tylko czekać na pierwsze rezultaty, jakie przyniosły prace w ogrodzie w marcu.

Rośliny ozdobne

Porządkujemy teren i usuwamy pozostałości roślin z zeszłego sezonu. Jeśli nie widzimy oznak pleśni, rośliny kompostujemy. Chore zakopujemy głęboko w ziemię. 
Jeśli planujemy zasadzenie nowych roślin, rozsypujemy nawóz lub kompost, przekopujemy i wyrównujemy podłoże.
Możemy już sadzić rośliny skalne oraz paprocie i złocienie. Pod koniec miesiąca siejemy smagliczkę, miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę damasceńską, ostróżkę ogrodową, gipsówkę letnią, chabry. Jeśli mamy szklarnię, możemy posiać takie rośliny do rozsady jak cynia, astry, aksamitki, lewkonie, wilec, unbergia, kobea.

Zasadzone cebulki kwiatów zasilamy saletrą amonową lub specjalnym nawozem do roślin cebulowych i delikatnie mieszamy z ziemią.

Dzielimy karpy lilii, funkii, ostróżek, rudbekii, astrów, ostróżki, płomyków i nawłoci.

Wykonujemy cięcie róż i budleji.

Na rabaty i do donic sadzimy bratki lub inne kwiaty wiosenne.

Przetrzymywane zimą w domu pelargonie i funkie, przycinamy, częściej podlewamy i zasilamy nawozem. Odcięte pędy możemy ukorzenić w mieszance piasku z torfem. Pojawiające się mszyce spryskujemy preparatem Decis 2.5 EC  lub Pirimor 500 WG. 

Przesadzamy rośliny doniczkowe hodowane w domu do większych donic jeśli tego wymagają i zmieniamy im ziemię oraz stosujemy nawozy, które wspomogą rozpoczynającą się wiosną wegetację Zraszamy liście mgiełką . Bardzo korzystne jest wykorzystanie hydrożelu, który zatrzymując wodę w glebie ograniczy konieczność częstego podlewania roślin.

Bycie ogrodnikiem nie jest łatwą pracą, ponieważ to jaki efekt osiągniemy w naszym ogrodzie, zależy w głównej mierze od nas samych. Ważne jest, aby robić to co się kocha, ponieważ tylko wtedy nasza praca będzie przynosiła satysfakcjonujące efekty. Jeśli ktoś nie kocha roślin i nie ma do nich serca, to nigdy nie zobaczy pięknych kwiatów i owoców we własnym ogrodzie. Bo tylko zaangażowaniem i ciężką pracą sprawimy, że rośliny docenią nasze starania.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl